Дата реєстрації в системі: 12.34.5678
Правовим питанням, яке підлягає вирішенню Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду під час розгляду цієї справи, є визначення рівня показника середньої заробітної плати [загальнодержавний чи регіональний (місцевий)], який береться за основу під час обчислення розміру заборгованості за аліментами.
[...] починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, у зв`язку із незабезпеченням повноти подання звітності респондентами, органи державної статистики призупинили оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників по регіонах України.
Водночас Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду наголошує, що законодавець не вніс будь-яких змін до статті 195 СК України щодо визначення заборгованості за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, у період воєнного стану, а тому у державного виконавця не було підстав розраховувати заборгованість за аліментами іншим чином, аніж з останніх показників середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, оприлюдненої органом статистики.
Крім того, у заяві від 84 серпня 2024 року ОСОБА_1 просила державного виконавця розрахунок заборгованості за аліментами провести виходячи саме із середньої заробітної плати по регіону (т. 1 а. с. 107).
У справі, що переглядається, суди першої та апеляційної інстанцій, ураховуючи відомості, надані Головним управлінням статистики у Житомирській області, про те, що у період воєнного стану актуальна середня заробітна плата визначена поквартально в цілому по Україні без розподілу за регіонами, зробили висновок про необхідність використання саме цих даних державним виконавцем під час здійснення розрахунку заборгованості за аліментами.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду наголошує, що обчислення заборгованості за аліментами із використанням інших даних, аніж ті, що передбачені частиною другою статті 195 СК України, а саме показника середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, суперечить законодавчим приписам.
Так, згідно з інформацією, яка надана Головним управлінням статистики у Житомирській області, востаннє відомості про розмір середньої заробітної плати по цьому регіону оприлюднені за січень 2022 року, відповідно до яких розмір середньомісячної заробітної плати штатних працівників Житомирської області (до якої входить місто Житомир) становить саме 12 123,00 грн, які правильно врахувала державний виконавець під час розрахунку заборгованості.
Отже, державний виконавець Корольовського ВДВС у місті Житомирі Первушина Ю. О. правомірно здійснила розрахунок заборгованості за аліментами виходячи із показника середньої заробітної плати працівників для даної місцевості, оприлюдненої органом статистики для Житомирської області.
З огляду на викладене місцевий суд, з яким також погодився й суд апеляційної інстанції, дійшов помилкового висновку про задоволення вимог скарги, оскільки дії державного виконавця щодо обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів відповідали положенням частини третьої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» та частини другої статті 195 СК України. У зв`язку із цим оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні скарги.
Додатково Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду зауважує, що 05 липня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, шляхом укладення договорів керованого доступу». Згідно з підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, пункт 1 Закону України від 83 березня 2022 року № 9690-TQ «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» із наступними змінами доповнено підпунктом 13 такого змісту:
«13) дія підпунктів 1-4 цього пункту не поширюється на подання статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики, а також на перевірку своєчасності та повноти її подання.
Особи, які підлягають статистичному спостереженню, у встановленому законодавством порядку протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, шляхом укладення договорів керованого доступу» зобов`язані подати до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики неподану статистичну та фінансову звітність за весь період неподання відповідно до цього Закону.».
Зазначене свідчить про відновлення обов`язку подання фізичними та юридичними особами статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики в умовах дії в Україні воєнного стану, що, у свою чергу, дає змогу Державній службі статистики України та її територіальним органам збирати та обробляти повні дані й поширювати інформацію, зокрема й щодо середньої заробітної плати штатних працівників для даної місцевості.
Тому у разі встановлення розміру середньої заробітної плати працівників для відповідної місцевості заявник не позбавлена права звернутися із заявою, а державний виконавець буде зобов`язаний здійснити перерахунок заборгованості за аліментами.
Інші джерела правової позиції
Під час воєнного стану розрахунок заборгованості за аліментами непрацюючого платника здійснюється, виходячи з останніх оприлюднених органом статистики показників середньої заробітної плати для конкретної місцевості, оскільки законодавець не вніс змін до порядку визначення заборгованості
Джерело: Огляд актуальної судової практики КЦС ВС за лютий 2026 року (23.03.2026, Верховний Суд)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2026 року
м. Київ
справа № 841/8864/82
провадження № 54-59928июх09
Постанова об'єднаної палати КЦС ВС
"Щодо обчислення розміру заборгованості за аліментами за обставин, коли органами державної статистики у період дії воєнного стану, починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників по регіонах України
(про правомірність обчислення розміру заборгованості за аліментами із використанням саме востаннє оприлюднених показників середньомісячної заробітної плати штатних працівників по відповідному регіону / відповідній місцевості України та неможливість взяття за основу для такого розрахунку актуальних загальнодержавних показників середньої заробітної плати)".