Дата реєстрації в системі: 17.02.2020
На що потрібно звернути увагу під час написання касаційної скарги у кримінальному провадженні.
Тетяна Шевченко,
суддя-спікер Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
Джерело:https://sud.ua/
У кримінальному провадженні конституційне право на касаційне оскарження не є абсолютним і можливе лише у випадках, передбачених законом (ст. 129 Конституції України). Цей підхід цілком відповідає принципу верховенства права і, зокрема, його складової – правовій визначеності. Адже у касаційному порядку переглядаються рішення, які набрали законної сили, а тому, виходячи з зазначеного принципу, їх перегляд з можливим втручанням можливий тільки у виключних випадках.
Такі виключні випадки чітко передбачені кримінальним процесуальним законом, зокрема ст. 438 Кримінального процесуального кодексу України, в якій зазначено, що підставами скасування або зміни судових рішень під час розгляду справи в суді касаційної інстанції є:
- істотне порушення вимог кримінального процесуального закону;
- неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність;
- невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Необхідно звернути увагу, що повноваження суду касаційної інстанції відрізняються від повноважень суду апеляційної інстанції, який відповідно до ч. 1 ст. 409 КПК України має право змінити чи скасувати судове рішення також з підстав неповноти судового розгляду та невідповідності висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.
Тому гарно написана апеляційна скарга не дорівнює гарно написаній касаційній скарзі. А до погано написаних касаційних скарг застосовуються передбачені законом процесуальні фільтри, зокрема, про які йдеться у статтях 428, 429 КПК України.