Дата реєстрації в системі: 30.04.2020

Реквізити документа будуть доступні після рєстрації облікового запису.
до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (суддя ВП ВС Анцупова Т.)
Пряме посилання на документ в системі «Прецедент»: https://precedent.ua/1630000140

Практика Європейського Суду з прав людини

Правові питання реалізації Протоколу № X до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Тетяна Анцупова

доктор юридичних наук, професор, суддя Великої Палати Верховного Суду

Джерело:https://precedent.ua/

Довгоочікуваний «Протокол діалогу» нарешті у дії. Франція стала останньою (десятою) державою – членом Ради Європи, яка ратифікувала Протокол № X до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція), і водночас першою і поки що єдиною державою, яка у квітні 2019 року отримала консультативний висновок Європейського суду з прав людини (далі – Суд).

Україна – одна з десяти держав – членів Ради Європи, яка, прийнявши Закон «Про ратифікацію Протоколів № X та № X до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», увійшла в історію як прихильниця розширення консультативної компетенції Європейського суду з прав людини. Але чи готова Україна ефективно використовувати таку можливість діалогу?

До історії питання

Після закінчення у травні 2012 року у місті Брайтоні (Велика Британія) конференції, яка була присвячена питанням майбутньої життєздатності та ефективності Європейського Суду з прав людини, Комітет Міністрів Ради Європи доручив Керівному комітету з прав людини розробити проекти Протоколів № X та № XX

Протокол № X до Конвенції був відкритий до підписання і ратифікації державами – сторонами Конвенції 2 жовтня 2013 року. Умова набуття чинності – 10 ратифікацій.

Розробка проектів Протоколу № X і Протоколу № X відбувалася майже одночасно. З огляду на те, що Протокол № X не є обов’язковим для держав – сторін Конвенції, від нього, безумовно, очікується довгостроковий ефект. Протокол № X повністю присвячений втіленню ідеї про розширення консультативної компетенції Суду. Пропозиція поширити консультативну компетенцію Європейського суду з прав людини уперше була зроблена в доповіді Комітету Міністрів «Групою мудреців» відповідно до Плану дій, ухваленого на Третьому саміті глав держав і урядів держав – членів Ради Європи (Варшава, 16-17 травня 2005 року). У контексті розгляду питання про довгострокові перспективи ефективності контрольного механізму Конвенції «Група мудреців» дійшла висновку, що було б корисно ввести систему, за якої національні суди могли звернутися до Суду за консультативними висновками з правових питань, що стосуються тлумачення Конвенції та протоколів до неї, для того щоб сприяти діалогу між судами та підвищенню «конституційної» ролі Європейського суду з прав людини. Запити консультативних висновків, які будуть подаватися тільки конституційними судами або судами останньої інстанції, завжди будуть факультативними, і висновки, подані Судом, не будуть обов’язковими. Ця пропозиція була підтримана під час Ізмірської і Брайтонської конференцій.

Загальні процедурні питання реалізації Протоколу № X до Конвенції

Нажаль Ви вже вичерпали ліміт на перегляд контенту, тому повний текст документу буде доступний після рєстрації облікового запису.
^ Наверх