Дата реєстрації в системі: 22.11.2018 р.
Такий критерій визначення юрисдикції спору як наявність порушень вимог чинного реєстраційного законодавства у діях державного реєстратора під час державної реєстрації прав на земельну ділянку не завжди є достатнім та ефективним, адже наявність цих порушень можна встановити лише при розгляді справи по суті, а не на момент звернення позивача з позовною заявою.
Крім того, скасування державної реєстрації права, належного одній особі, за заявою іншої особи в порядку адміністративного судочинства не дозволяє остаточно вирішити спір між цими особами. Тож не виконується основне завдання судочинства. У таких спорах питання правомірності укладення цивільно-правових договорів, на підставі яких відбулись реєстраційні дії, обов'язково постають перед судом, який буде вирішувати спір, незалежно від того, чи заявив позивач вимогу щодо оскарження таких договорів.
Спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим. А тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
Належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано.
Інші джерела правової позиції
Спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно чи обтяження такого права за іншою особою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є цивільно-правовим.
Джерело: Судді ВП ВС Віталій Уркевич і Юрій Власов поділилися аспектами захисту права власності у практиці господарських судів (Верховний Суд)
Джерело: Юрисдикційні спори, пов’язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (суддя КГС ВС Уркевич В., supreme.court.gov.ua)
Джерело: Висновки ВП ВС у цивільних справах (2020 рік) (суддя ВП ВС Гудима Д., Верховний Суд)
Джерело: Судова практика для нотаріуса - корпоративні спори (суддя ВП ВС Кібенко О., Верховний Суд)
Позовні вимоги, спрямовані на захист порушеного, на думку позивача, права оренди земельної ділянки, яке підлягає державній реєстрації, є спором про право цивільне та має приватноправовий характер. Оскарження рішень про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки безпосередньо пов’язане із захистом позивачем цивільного права у спорі щодо земельної ділянки з особою, яка не заперечує законності дій державного реєстратора з реєстрації за нею (цією особою) права на це майно. Отже, такий спір має розглядатися судами господарської або цивільної юрисдикції залежно від суб’єктного складу сторін спору.
Джерело: Огляд практики застосування ВС положень ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Рішення, внесені до ЄДРСР за січень 2018 року – серпень 2022 року (Верховний Суд)
Джерело: Дайджест правових позицій ВП ВС за період з 01.01.2018 по 10.03.2020 (Верховний Суд)