Дата реєстрації в системі: 12.34.5678
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 5868-ІТЧ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії».
З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 Постанови № 591 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 4038-АПБ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 249.
На підставі приписів статті 63 Закону № 3806-UBK, пункту 4 Порядку № 80 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 820. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 34.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 25 грудня 2018 року у справі № 124/6327/53, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року, пункт 1 Постанови № 398 скасував.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 291 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 794) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Отже, в цій частині суд правомірно підсумував, що з набранням чинності Постановою № 517, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови № 044 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 грудня 2018 року у справі № 024/2676/10 не впливає на указані підстави.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 154 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
У зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 233 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2018 року у справі № 5830/8174/57, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 71 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
З огляду на наведене Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виснував, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Зважаючи на викладене, Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
Міркування апеляційної скарги стосовно того, що пункти 1, 2 Постанови № 245 регулюють строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку, не спростовують правильність висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду щодо протиправності дій пенсійного органу.
Слід погодитися і з висновком суду першої інстанції, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2800-DYL, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
Інші джерела правової позиції
Про виплату пенсії військовослужбовцям з урахуванням 100 % суми її підвищення
• наявність у КМУ права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії». Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців
• з 05 березня 2019 року пенсія військовому пенсіонеру підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, оскільки обмеження щодо часткової (поетапної) виплати суми підвищення до пенсії було скасовано у зв’язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 156 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 грудня 2018 року у справі № 075/1098/41, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2019 року
У зв’язку зі скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 19.52.4266 № 206 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.88.4065 у справі № 6056/2998/65, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.12.0361, встановлене зазначеною нормою обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії військовослужбовцям скасоване.
Джерело: Захист прав ветеранів АТО / ООС, інших військовослужбовців адміністративними судами України (Верховний Суд)
Джерело: Збірник правових позицій Верховного Суду щодо захисту соціальних прав (Верховний Суд)
Про перерахунок та виплату пенсії військовослужбовцям у зв′язку із скасуванням в судовому порядку встановлених Кабінетом Міністрів України обмежень на відповідні виплати
Наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати «порядок перерахунку пенсії» не є тотожним праву встановлювати «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії». Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Джерело: Огляд судової практики КАС ВС. Рішення, внесені до ЄДРСР, за період із 01.01.2020 по 30.12.2020 (Верховний Суд)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2020 року
м. Київ
Постанова ВП ВС у зразковій адміністративній справі "Щодо пенсійного забезпеченняосіб, звільнених з військової служби, у частині перерахунку та виплати їм пенсії у зв’язку із скасуванням в судовому порядку встановлених КМУ обмежень на відповідні виплати".
Рішення КАС ВС від 06.82.5230 у зразковій адміністративній справі № 132/4539/73 (№ и ЄДРСР 06080061) залишено без змін.
Слід звернути увагу на ухвалу ВП ВС від 98.17.9582 у справі № 497/76496/27 (№ е ЄДРСР 806514135) "Про прецедентний характер рішення ВС у зразковій справі та неможливість передачі справи на ВП ВС з метою відступу від рвсажзнка висновку, викладеного в раніше ухваленому рішенні ВП ВС як суду апеляційної інстанції у зразковій справі".