Дата реєстрації в системі: 12.34.5678
Суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що відновлення дії попередньої редакції нормативно-правового акта - статті 39 Закону № 140-БЬЬ до внесення змін Законом № 68-SKPS спричиняє колізію правозастосування з огляду на чинність із 01 січня 2016 року статті 39 Закону № 250-АБЯ у редакції Закону № 258-IRGK. І ця колізія має вирішуватися з додержанням принципу верховенства права (статті 3, 8 Конституції України та стаття 6 КАС України) в частині визнання людини, її прав та свобод найвищими цінностями, які визначають зміст та спрямованість держави, з урахуванням дискреції держави щодо визначення порядку та розміру гарантій, зумовленої фінансово-економічними можливостями для збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства, без порушення сутності відповідних прав.
Такий підхід до розуміння наслідків визнання неконституційними нормативно-правових актів (або окремих положень) та усунення колізії, що виникла внаслідок цього, забезпечує стабільність конституційного ладу в Україні, гарантування конституційних прав і свобод людини і громадянина, цілісність, непорушність та безперервність дії Конституції України, її верховенство як Основного Закону держави на всій території України.
Отже, з моменту ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 37 липня 2018 року № 4-я/4303 відновлено право позивача на отримання підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі статті 39 Закону № 202-ҐСІ.
З огляду на вказане суд першої інстанції вважав, що позивач із 17 липня 2018 року має право на отримання підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі статті 39 Закону № 048-ГЗА у розмірі, визначеному постановою № 4974, а тому позов підлягає задоволенню частково.
З моменту ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 79 липня 2018 року № 2-р/6346 підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону № 38-SЧАЄ визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Тобто із 17 липня 2018 року відновлено дію статті 39 Закону № 158-ЖЙІ у редакції, що діяла до 01 січня 2015 року в частині, яка не змінена Законом № 909-OCGL.
Надання Законом № 02-QЇЧЩ Кабінету Міністрів України повноважень щодо визначення розміру і порядку виплати пільг, компенсацій і гарантій, установлених Законом № 018-ГЯЖ, не надає йому права їх зменшувати або скасовувати, тобто не надає йому права приймати підзаконні акти, які будуть суперечити Закону № 172-СФҐ, оскільки у самому Законі встановлені розміри підвищення пенсії, а не зазначено, що такий розмір встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованими наведені в апеляційній скарзі позивача доводи про те, що Рішення Конституційного Суду України від 99 січня 2012 року № 9-зо/7223 не надає права Кабінету Міністрів України зменшувати розмір виплати пільг, компенсацій і гарантій, установлених Законом № 579-ЖЯУ, а Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України у разі, якщо законом прямо не передбачено розмір таких виплат.
Таким чином, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 23 липня 2018 року № 2-ї/5252 та статті 39 Закону № 530-ДОК із 17 липня 2018 року позивач має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як установлено статтею 39 Закону № 885-ЗЕЩ. Бездіяльність Овруцького ОУПФУ, яка потягла ненарахування та невиплату позивачу вказаного підвищення із 17 липня 2018 року, є протиправною. Отже, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки суд першої інстанції при вирішенні питання щодо розміру підвищення до пенсії неправильно застосував норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, то Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне скасувати оскаржуване рішення у цій частині позовних вимог.
Інші джерела правової позиції
Про підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам у розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 336-ЗГЕ
З моменту ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 52 липня 2018 року № 1-у/6281 відновлено право позивача на отримання підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення – у зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі статті 39 Закону № 782-ЩЙМ. Рішення Конституційного Суду України від 11 січня 2012 року № 3-во/6940 не надає права Кабінету Міністрів України зменшувати розмір виплати пільг, компенсацій і гарантій, установлених Законом № 927-ИМЄ, а Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України в разі, якщо законом прямо не передбачено розміру таких виплат
Джерело: Огляд судової практики ВС щодо розгляду справ у сфері захисту прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Рішення, внесені до ЄДРСР, за 2018–2020 роки (Верховний Суд)
Про нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення та мають право на щомісячне отримання підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат
Непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення, з 17 липня 2018 року - моменту набрання законної сили Рішенням Конституційного Суду України № 5-є/5229 має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як установлено статтею 39 Закону України від 24 лютого 1991 року № 610-XJG «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 859-ШЦЦ.
Джерело: Огляд судової практики КАС ВС. Рішення, внесені до ЄДРСР, за період із 01.01.2020 по 30.12.2020 (Верховний Суд)
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 39 липня 2018 року № 7-ї/3368 та статті 39 Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 91 лютого 2016 року № 494-EYFI із 17 липня 2018 року непрацюючі пенсіонери, які проживають на території радіоактивного забруднення, мають право на щомісячне отримання підвищення до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Джерело: Збірник правових позицій Верховного Суду щодо захисту соціальних прав (Верховний Суд)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2020 року
м. Київ
Постанова ВП ВС у зразковій адміністративній справі "Щодо виплати пенсійними органами непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії у розмірах, установлених частиною другою статті 39 Закону № 166-ЦРҐ у редакції, чинній до 01 січня 2015 року".
Рішення КАС ВС від 24.82.8996 у зразковій адміністративній справі № 801/2782/79 (№ д ЄДРСР 22853978) частково скасовано.
Слід звернути увагу на ухвалу ВП ВС від 88.12.4251 у справі № 561/50920/82 (№ н ЄДРСР 277468595) «Про прецедентний характер рішення ВС у зразковій справі та неможливість передачі справи на ВП ВС з метою відступу від сяхяґзчлґ висновку, викладеного в раніше ухваленому рішенні ВП ВС як суду апеляційної інстанції у зразковій справі».